Pamětní list pro ZKO k 950. výročí založení obce

Dne 16.9.2023 jsem se zúčastnila slavnostního předání pamětního listu pro naší ZKO k 950. výročí založení obce Opatovice nad Labem. K nahlédnutí je v příloze včetně pozvánky na akci. Kopie pamětního listu je vyvěšena v klubovně a originál je uschován ve složce rozhodujících dokladů naší ZKO.

Pozvánku na akci jsem obdržela v pátek 15.9.2023, takže bylo obtížné takto narychlo sehnat další osobu, která by reprezentovala naší organizaci na této akci. Nakonec jako jediná se nabídla Terka Lexmanová. Dokonce ani nikdo z kurzů se této narychlo svolané akce nechtěl zúčastnit (každý spěchal na dožínky do Hradce).

Původně byla slibovaná účast hejtmanů a primátorů Pardubic a Hradce Králové, zástupce Královéhradecké diecéze, zástupce Muzea Hradec Králové a Pardubice. Ale i Tito pozvaní se o akci dozvěděli na poslední chvíli a už měli jiný program. Takže se nakonec této slavnosti účastnil místní farář, zástupce Muzea Pardubice, zástupci spolků (myslivci, hasiči, házenkáři, divadelníci, chovatelé, fotbalisti, ...), dále ředitel ZŠ, ředitelka MŠ, starostka Čeperky, zástupce obce Hrobice a někteří zástupci zastupitelstva a rady obce Opatovice nad Labem. Jedním z hlavních hostů byl i Ing. Kracík, který nám předal vlastní knihu k 950. výročí obce.

Po krátkém rautu jsme se všichni ze sálu Společenského domu přesunuli do prostor "Osvětové besedy", kde k tomuto výročí byla přichystaná malá výstava o historii obce. Mimochodem, ta byla na celé akci to nejhezčí.

Velice mě mrzí, že o této akci se naši občasné dozvědli až na poslední chvíli, a to vložením "Zpravodaje" do schránky ve středu před termínem konání oslavy. Rovněž akce pro děti před Společenským domem (vystoupení klaunů) v době předávání pamětních listů bylo zveřejněno až den před akcí, takže sem skoro nikdo nepřišel, i když v té době bylo nové dětské hřiště plné maminek s dětmi. Představovala jsem si, že takto krásné výročí by naše obec měla oslavit trochu honosněji, ne jen předáním pamětních listů a výstavou. Taková menší večerní zábava na fotbalovém hřišti s muzikou by určitě nebyla na škodu.

Martina Floriánová, předseda ZKO